Zdoňov - Křížový vrch, "Zbořeňák" a Druidský háj

15.02.2023

Samotná vesnice Zdoňov, kde se náš kemp nachází může nabídnout mnoho. Na tyto tři místa
se dá naprosto bez problému z kempu dojít pěšky a můžeme Vám pomoci naplánovat trasu
tak, abyste vše viděli v jeden den. Jedná se o překrásná místa, která ale nejsou tak turisticky vytížená jako například Adršpach. proto se pro některé může jednat o vítaný odpočinek
v nedotčené přírodě.

Křížový vrch

Křížový vrch se nachází asi kilometr severně od Dolního Adršpachu. Jedná se o strmý kopec s několika skalními věžemi. Pojmenován byl podle křížové cesty, která zde byla vytvořena v 17. století. Jedná se o litinové, zčásti polychromované reliéfy, zasazené přímo do skal. Nedávno byla křížová cesta zrestaurována.

Vrcholové skalní partie tvoří přírodní rezervaci Křížová cesta. Původně celistvou tabulovou plošinu kvádrových pískovců dnes připomínají skalní útvary roztodivných tvarů včetně několika až čtyřicetimetrových pískovcových skalních věží. Na některých z těchto útvarů byla v 17. století osazena křížová cesta v podobě litinových, částečně polychromovaných desek s výjevy jednotlivých zastavení Krista během jeho poslední cesty na Golgotu.

Z vrcholu Křížového vrchu jsou pěkné výhledy na Adršpašské skály, Mirošovské stěny, Javoří hory, Soví hory a Krkonoše

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/naucna-stezka-krizovy-vrch-v-adrspachu

"Zbořeňák"

Na kopci nedaleko Zdoňova je uprostřed lesů ukryta romantická ruina kostela Panny Marie. Mimořádně silné místo bylo v minulosti známé jako Svatý kopeček, místní mu dnes ale neřeknou jinak než Na Zbořeňáku.

Z kostela se zachovaly majestátní pískovcové zdi a některé drobnější prvky jako například jedna z kropenek. Kostel je sice ukrytý v hustém smrkovém lese, nicméně v prostoru uvnitř obvodových zdí stejně jako na jejich svrchní hraně rostou dnes listnáče a to hlavně již značně vzrostlé javory. Atmosféru místa umocňuje i to, že po odsunu sudetských Němců vymizel kostel z naší "kolektivní paměti" a ačkoliv se nachází nedaleko Adršpašskoteplických skal, kterými projdou denně tisíce turistů, jen málokdo dnes zabloudí na toto krásné místo.

Kostel Panny Marie na Svatém kopečku je místem, kam se člověk vždycky rád vrátí 


Druidský háj


Pokud chcete kamenný kříž navštívit, tak musíte zaparkovat na placeném parkovišti v Adršpachu, protože ve Zdoňově není žádné oficiální parkoviště. Další možností je vyrazit pěšky přímo z našeho kempu a napojit se na žlutou turistickou značku, dole ve vesnici.
Z Adršpachu se po turistické cestě na Křížový vrch. Z něho pak dolů ke kapličce a projděte podél kamenů Marka Pogačnika a vyjděte strmým zalesněným kopečkem na Svatý kopeček ke zbořenému kostelíku. Pokračujte stejným směrem dále a pěšina se stočí vlevo a z lesa vyjdete na nově ohraničenou cestu, která vás dovede až ke kamennému kříži s druidským hájem. Toto je jediná povolená cesta, která je chráněná přes kravičkami a býky, kteří se na místním louká pasou. Níže naleznete mapku s přístupovou cestou.